Tantárgy bemutatása:
A tantárgy elméleti ismeretet nyújt a szociális munkában használható csoportok megszervezésére és vezetésre vonatkozó. Az elméletet számos gyakorlatból vett példa és esettanulmány teszi hozzáférhetőbbé. Kérdések és feladatok segítik az anyag jobb megértését és elmélyítését.
Célkitűzés
· A diákok megértsék a csoport dinamikai történéseit
· El tudják különíteni a manifeszt és a látens történéseket.
· Meg tudjanak szervezni egy ambuláns csoportot.
· Csoport módszereket és technikákat ismerjenek.
· Csoport vezetési technikákat ismerjenek.
· Szociális munkásként képesek legyenek a csoportokkal való munka módszertanát hatékonyan alkalmazni.
Însuşirea informaţiei de specialitate din domeniul protecţiei sociale, a recuperării şi a integrării persoanelor cu dizabilităţi.
Familiarizare cu specificul muncii de asistenţă socială în domeniul protecţiei persoanelor cu dizabilităţi.
Cunoaşterea legislaţiei din domeniu şi a serviciilor sociale existente.
Dezvoltarea capacităţilor cognitive de analiză, sinteză si comparaţie privind politicile sociale şi strategia pe plan internaţional/european privind persoanele cu dizabilităţi.
Formarea unor mentalităţi si atitudini pozitive si empatice faţă de persoanele cu dizabilităţi, însuşirea metodelor de promovare a integrării sociale.
Tantárgy bemutatása:
A kurzus alapgondolata, hogy a drogfogyasztás adaptációs probléma, és a deviancia egyik formájának tekinthető. A pszichoaktív szerhasználatot komplex problémaként értelmezzük, több tényező összjátékának eredménye. Tárgyalni fogjuk a drogfogyasztó egyén, a szer és a környezet jellemzőit. Górcső alá vesszük a drogos karrier alakulását.
Választ keresünk arra, hogy miért terjed nálunk is a kábítószer. Az információk az egészséges életmódra vonatkoznak, a veszélyekről józanul tájékoztatnak és ismertetik a jelenséggel kapcsolatos társadalmi háttértényezőket. Rámutatunk arra, hogy a jelenség leghatékonyabb kezelése a megelőzés.
A tantárgy célja:
· A diákok megértsék a szenvedélybetegségek pszichológiai hátterét.
· Megismerjék a szerfüggőség fogalmi keretét.
· Tájékozódjanak a szenvedélybetegségek fajtái között.
· Felismerjék a veszélyeztető tényezőket és veszélyeztetett csoportokat.
· Szociális munkásként segítséget tudjanak nyújtani a függőségek megelőzésében és kezelésében.
1.4. A tantárgy téma szerint felosztása
A tananyag négy modulba szerveződik: SZENVEDÉLYBETEGSÉGEK: elméleti keret, SZENVEDÉLYBETEGSÉGEK: típusai, A MEGELŐZÉS LEHETŐSÉGEI, GYÓGYÍTÁS ÉS UTÓKEZELÉS.44 óra terepgyakorlat szkszolgáltatást nyújtó intézményeknél + 12 óra szakmai szupervízió